Тренди бои за уредување на ентериери

Класична сина, теракота, темно зелена …

Зборуваме за пет нијанси кои ветуваат дека ќе станат неверојатно популарни оваа година, и предлагаме како да им се пронајде совршена имплементација во ентериерите.

Љубителите на топли бои треба да обрнат внимание на теракота, уште еден фаворит на сезоната, а благородните нијанси на кафеава и зелена боја се одговорни за класичните решенија кои ќе останат релевантни долго време.

Ако сите претходни опции се чинеа премногу неутрални и претпазливи, теракотата дефинитивно ќе донесе допир на авантура внатре. Земјен и топол, го симболизира занаетчиството и вредноста на трудот вложен во него. Топлата и сензуална теракота ќе ја наполни куќата со енергија во текот на целата година, со што сите предмети на нејзината позадина ќе бидат посветли.

А во Која просторија ќе изгледа најдобро?Кафената стана модерна минатата година, но во 2020 година само ќе продолжи да се здобива со популарност. Благородна килибар и мед или потемни акценти совршено го надополнуваат ентериерот и создаваат елегантна и луксузна позадина за лична колекција на декор и уметност, додека чоколадото и темно кафеавите нијанси ќе станат хармоничен пар со сенф или нијанса на нане. Најдобра опција е за Во дневната соба, кујната или ходникот.Зелената повторно се врати во ентериерите. Природните тонови ве канат да избегате од градската џунгла или барем да се исклучите од социјалните мрежи. Од бојата на незрели бадеми до сенките на борови гранки, зелената ќе му донесе на домот мир и спокојството што толку недостасува во современиот свет.Се вклопува Во секој случај, без исклучок!„Вечен и доверлив, елегантен по својата едноставност“, американскиот Институт за бои во Пантон ја карактеризира својата класична сина боја. Модерно и статусно, додека истовремено е хармонично и смирено, класичната сина боја го засилува небото во самрак, ни дава надеж и создава чувство на доверба -!

Која соба ќе изгледа најдобро во сина боја? Во салата, канцеларија или бања.Темната сина боја изгледа одлично низ целиот ѕид, но и како светол акцент. Добро се истакнува во светлосни пастелни ентериери, особено кога се спарени со црвена подна ламба – тогаш нема шанси просторот да изгледа премногу здодевен.

Ако сè уште се плашите да користите таква богата боја на ентериерот и претпочитате полесни бои, но навистина сакате една, испробајте со малите детали. Само завеси, ќебе и перница или слика – и просторијата изгледа сосема поинаку. Оваа и следната година класичното сино ќе се најде особено во колекциите на дизајнери, што значи дека ќе имате голем број на избори кога ќе одлучите да додадете „нешто сино“ во вашата соба.


Месечен Билтен
Добиватеј ги сите новости и промоции во вашиот емаил.

По зачленување проверете го вашиот емаил за потврда.